rychlý kontakt: +420 548 217 047 | infogeomat.eu

Zpráva ze semináře Výzkum interakce geosyntetika-zemina a návrhové modely geosyntetiky vyztužených zemin

Skupina pracovníků naší firmy navštívila nedávno Edinburgh ve Velké Británii. Náš zájem přilákala neobvyklá akce, a to mezinárodní seminář na téma „Výzkum interakce geosyntetika-zemina a návrhové modely geosyntetiky vyztužených zemin“.

Protože se problematikou vyztužování zemin zabýváme již téměř 20 let, nemohli jsme si nejnovější poznatky prezentované předními odborníky v této oblasti rozhodně nechat ujít. Téma semináře i seznam přednášek totiž dával tušit, že budou prezentovány poznatky, které zatím nebyly publikovány a které nám pomohou lépe pochopit některé mechanizmy fungování vyztužené zeminy.

Seminář uspořádala International Geosynthetic Society prostřednictvím své technické komise pro vyztužování zemin, což je jedna z technických komisí (TC IGS) pro řešení zásadních technických otázek vztahujících se k používání geotextilií a dalších geosyntetik.


Research on Geosynthetic-Soil Interaction and Progress of Design Models for Geosynthetic-Reinforced Soil


Seminář se konal v září 2015 v Edinburghu na úvod XVI Evropské konference mechaniky zemin a geotechnického inženýrství (XVI ECSMGE).

Seminář byl zaměřen na mezioborovou problematiku, ve které se propojuje chování výztužných geomříží a mechaniky zemin. Dopolední přednášky, prezentované předními odborníky na vysoké úrovni, byly doprovázeny bohatou diskuzí. Asi nejvíce nás zaujaly přednášky Jorge Zornberga, který představil poslední poznatky při testech s průhlednou zeminou, a Steva Perkinse, který zhodnotil statistické výsledky měření geomříží pro stabilizaci konstrukčních vrstev vozovek v USA za posledních 35 let.


V odpolední části se přednášející zabývali problematikou návrhových metod ve Velké Británii, Holandsku, Francii, Německu, Itálii, Finsku a Japonsku. Z obsahu přednášek bylo zřejmé, že návrhové metody a výpočetní modely nejsou zdaleka dokončeny a před odborníky je mnoho práce při jejich dalším sjednocování a vývoji. Zaujala nás zejména debata o blížící se revizi Eurokódu 7, do něhož by měly být poprvé začleněny i vyztužené zeminy.
Seminář nás svým obsahem rozhodně nezklamal, některé získané poznatky budeme už nyní schopni uplatnit v naší práci. A protože jsme byli po celém dni plném zajímavých diskuzí v sále i v kuloárech značně žízniví, ochutnali jsme v typických skotských hospůdkách i místní pivo. Popravdě řečeno, Skotové prosluli díky whisky, a u té jsme asi také měli zůstat.


Edinburgh castle

Potřebujete poradit?

  • Zpracujeme koncepční řešení a studie
  • Provádíme statické a stabilitní výpočty
  • Dodáme projektovou dokumentaci ve všech stupních
  • Provádíme dozory na stavbách s geosyntetiky

Nebojte se zeptat

Zdarma

+420 548 218 901
technikageomat.eu

Konzultace v terénu

Nebojíme se vyjet do terénu a řešit problém na místě.

Chci poptat konzultaci

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace