Přírodní materiály se v dnešní přetechnizované době dostávají znovu do popředí zájmu architektů, projektantů a především investorů všech kategorií. Dřevo, cihla a zejména přírodní kámen se tak stává stále významnější součástí moderních staveb. Jednou z mnoha variant použití kamene je gabion, tedy přírodní kámen skládaný nasucho do svařovaného ocelového koše. Gabionové konstrukce jsou oblíbené především v možnosti využití místního kameniva a každý gabion je tedy jedinečný svým vzhledem a dobře koresponduje s přirozenými místními podmínkami.
Geosyntetické výztužné geomříže v současné době značně rozšiřují možnosti použití gabionů. Díky svým vlastnostem přebírají od vlastních gabionových košů zajištění stability konstrukce a ponechávají gabionům především estetickou funkci. Tím je možné dosáhnout podstatně nižších pořizovacích nákladů a ušetřit vzácné přírodní zdroje.
Dosud jsou stále nejpoužívanějšími konstrukcemi zdi sestavené se samostatných gabionových košů. Důvody spíše než v ekonomice spočívají v neznalosti možností vyztužené zeminy nebo v obavě z vlastního provádění. Jednou z příčin je také nedostatečná nabídka kompletních gabionových systémů na trhu. I přes tuto konzervativnost stavebních firem a nechuť k novým věcem se opěrné zdi z vyztužené zeminy s gabionovým lícem stále více prosazují a uplatňují v různých segmentech stavebnictví.
Pro vytváření gabionových košů se nabízí dva způsoby jejich sestavení. Dosud nejpopulárnější je klasický ocelový panel, který k sobě vzájemně spojuje spirála. Tento způsob spojení umožňuje libovolné krácení panelů a vyhovuje zejména tam, kde neexistuje přesný projekt anebo tehdy, kdy samotné provedení gabionu postrádá dostatečnou přesnost a kvalitu. Druhý způsob sestavení vyžaduje ocelové panely zakončené smyčkami. Tyto panely se k sobě sestavují za pomocí závlače. Takové spojení panelů má výrazně vyšší pevnost a gabionový koš pak odolává bez problémů mnohem vyšším nárokům.
Ocelové lícní panely se obvykle navrhují z přímých drátů svařených v pravidelných roztečích. Provedení ocelových lícních panelů se liší průměrem drátu, roztečí prutu a povrchovou ochranou drátu. Běžné průměry drátů se pohybují od 3,5 mm používaných především do zahradních aplikací po 6,0 mm používaných pro trvalé stavební konstrukce. S rostoucím průměrem drátu se zvyšuje tuhost panelu a snižují se konstrukční i postkonstrukční deformace. Tyto také ovlivňuje vzájemná rozteč jednotlivých prutů. Nejčastěji se používá rozteč 100/100 mm, pro konstrukce s drobnějším kamenivem pak 100/50 mm nebo 200/50 mm.
Standardní povrchová ochrana je tvořena slitinou zinku a hliníku v poměru 95 % Zn a 5 % Al, pro náročnější konstrukce se často používá slitiny v poměru 90 % Zn a 10 % Al. Tyto slitiny dokáží ochránit prut před vznikem koroze velmi dlouhou dobu. Ochrana pouhým pozinkováním se používá zřídka, pro svou omezenou životnost je vhodná spíše pro dočasné konstrukce.
Klasické gabiony se stavějí buďto svislé nebo v záklonu 1:10 až 1:5. To spolu s požadavky na značkou šířku základových košů omezuje jejich použitelnost. V případě použití systémové opěrné zdi z vyztužené zeminy s gabionovým lícem lze dosáhnout sklonu líce výrazně nižšího. Standardem jsou obvykle sklon líce 70, 80 a 90°, ale dosažení jiného sklonu nebo sklonu proměnného po délce konstrukce je velmi snadné. Také výstavba systému je mnohem rychlejší, protože skládané kamenivo je pouze v líci konstrukce a zbytek vyztužené oblasti je tvořen místní zeminou.
Úprava svažitého pozemku v Ivančicích | Opěrné zdi jako ochrana břehů potoka | Úprava svažité parcely v Lelekovicích |
Zdarma | +420 548 218 901 |
technikageomat..eu |
Nebojíme se vyjet do terénu a řešit problém na místě.