Při výstavbě komunikací dochází z různých důvodů často k sesuvům svahů násypů, které je potřeba následně sanovat. Možnosti stabilizace porušených svahů lze rozdělit podle principu realizace do několika skupin. Jedná se o úpravu tvaru svahu, odvodnění svahu, ochranu svahu před zvětráváním a erozí, zpevňování hornin, technická stabilizační opatření a zvláštní opatření.
Tradiční metody sanace sesuvů jsou časově náročné a ekologicky zatěžující, protože vedou k vytěžení a odvozu sesunuté zeminy, která se následně nahradí vhodným materiálem. Dopravním zatížením při nahrazení sesunutého materiálu dovezeným kamenivem vznikají vysoké emise CO2 a zároveň dochází k prodloužení doby sanace sesuvu svahu.
Opětovné použití sesuté zeminy vyztužené geomřížemi tak, aby protínali smykovou plochu sesuvu umožňuje, aby se opravy prováděly levněji a s minimálním narušením provozu. Použití materiálů vytěžených na místě snižuje potřebu nákladného dovozu zásypového materiálu a plateb jak za kamenivo, tak za uložení vytěžené zeminy na skládce.
Pokud je svah špatně odvodněn a dochází k zachytávání vody např. v
trhlinách a k pronikání hlouběji do masivu, zhoršuje se tím stabilita
svahu. Na svazích, kde jsou sesuvná místa zatěžována zvýšenou dotací podzemní vody, se zvýší stabilita svahu provedením drenážních vrstev nejčastěji pomocí drenážních geokompozitů.
Pokud je na svahu problém se srážkovou vodou, zpevňuje se povrch svahu (jako protierozní ochrana) nejčastěji pomocí dočasných nebo trvalých protierozních georohoží.
Požadavky na technické řešení každého sesuvu svahu jsou jiné. Při využití technologie vyztužené zeminy se používají nejčastěji tři způsoby:
Sanace sesuvu na I/19 u Přibyslavi | Sanace sesuvu v Novém Strašecí | Sanace sesuvu ve Strachujově |
Zdarma | +420 548 218 901 |
technikageomat..eu |
Nebojíme se vyjet do terénu a řešit problém na místě.