Podzemní voda a povrchová srážková voda je společně s jejím hydraulickým prouděním nepřítelem při stavebních pracích a její přítomnost často působí vážné problémy ovlivňující stabilitu a bezpečnost konstrukcí. Dodatečné náklady za prováděné opravy jsou zbytečné a lze se jim vyhnout použitím vhodného geosyntetického výrobku - nejčastěji drenážního geokompozitu nebo drenážní geotextilie. Tyto výrobky přinášejí oproti tradičním drenážním systémům s využitím přírodních štěrkovitých materiálů řadu výhod.
Mezi nejčastější problémy způsobené přítomností vody ve stavebních konstrukcích patří:
Drenážní geokompozity jsou velmi často součástí komplexního odvodňovacího systému, kdy často ve spolupráci s vodorovnými drenážemi snižují hydrostatický tlak a zamezují nasycení povrchových vrstev konstrukcí vodou.
Posouzení drenážní funkce vyžaduje definování množství vody, které je konstrukce schopna odvést za jednotku času pro definovaný hydraulický gradient. Měření průtočné kapacity drenážních geosyntetik se provádí podle ČSN EN ISO 12 958.
Drenážní geokompozity případně drenážní geotextilie jsou velmi často součástí komplexního odvodňovacího systému. Mají uplatnění všude tam, kde je potřeba odvést co nejrychleji vodu z konstrukce. Z hlediska drenážní funkce je podstatná drenážní kapacita výrobku, která je popisována průtočností v jeho rovině při daném spádu a zatížení. Ve většině případů mluvíme o tzv. geokompozitu, který se skládá z propustného jádra a obalu (geotextilie, fólie). Proto je nutné zohlednit při jeho navrhování oba prvky.
Obalující vrstva drenážních geokompozitů je většinou tvořena z netkané geotextilie s filtračními schopnostmi, která zamezuje zanesení drénu a zajišťuje jeho dlouhodobou funkčnost. Vždy je nutné u této geotextilie posoudit filtrační kritéria tak, aby nemohlo k omezení filtrační funkce výrobku (kritérium propustnosti, kritérium zadržení a zabránění ucpání). Ve některých případech vyžadují-li to okrajové podmínky konstrukce, je možné navrhnout výrobek, kde je z jedné strany instalována hydroizolační fólie. V daném případě plní výrobek mimo separační a drenážní funkce rovněž funkci izolační.
Drenážní geokompozit jednostranně laminovaný geotextilií | ![]() |
Drenážní geokompozit oboustranně laminovaný geotextilií | ![]() |
Drenážní geokompozit laminovaný z jedné strany geotextilií a z druhé strany hydroizolační fólií | ![]() |
Z pohledu tuhosti drenážního jádra se používají geokompozity s měkkým jádrem, které jsou vhodné pro aplikace typu sportovišť či zelených střech. V těchto aplikacích není na geokompozit aplikováno téměř žádné montážní ani provozní zatížení a nedochází tak k výraznému zavření drenážního jádra způsobujícím ztrátu schopnosti výrobku vést vodu ve své rovině. Při aplikaci či návrhu geokompozitů s měkkým jádrem je nutné zamezit jakémukoliv zatížení po dobu životnosti konstrukce.
Drenážní geokompozity s tuhým jádrem se vyznačují vysokou mechanickou odolností k poškození a lépe odolávají zatížení při výstavbě a hlavně pak následnému dlouhodobému působení tlaku nadložních vrstev. Jsou proto předurčeny k použití do izolačního uzavíracího či těsnícího souvrství skládek odpadů, do konstrukčních vrstev vozovek, pod násypová tělesa apod.
![]() Celoplošné odvodnění násypu v Roztokách u Prahy | ![]() Odvedení vody zpoza zárubní zdi v Tatenicích | ![]() Plošná ochrana základové desky před vodou |
Zdarma | +420 548 218 901 |
technikageomat..eu |
Nebojíme se vyjet do terénu a řešit problém na místě.