Separací zemin je obecně myšleno oddělení dvou vrstev zemin rozdílných vlastností. Jedná se o nejčastější funkci, pro kterou jsou geosyntetické materiály používány. Standardně se oddělení zemin používají tkané či netkané geotextílie, ale při požadavku na výrobek zajišťující více funkcí v konstrukci lze zeminy oddělit např. i některými geomřížemi nebo fóliemi.
Se separací zemin se běžně setkáváme i při jednoduchých aplikacích v běžném životě, například při oddělení písku od zeminy v pískovištích. Základní princip je vždy stejný, nepřejeme si promísení jedné vrstvy s vrstvou druhou. Promísením by došlo ke znehodnocení vrstvy, od které očekáváme určitou funkci.
Z hlediska separačních (popř. filtračních) vlastností se používají především výrobky vyráběné technologií tkaní (tkané geotextilie) nebo vpichování (netkané geotextilie).
Základní výrobní surovina, technologie výroby a vlastní výrobní proces dávají geotextiliím celou řadu individuálních vlastností, které jsou různě významné pro základní funkce, které geotextilie v konstrukcích plní.
Z tohoto důvodu je nezbytné důkladně definovat všechny okrajové podmínky a požadavky, které musí být v konstrukci dodrženy tak, aby daný typ geotextilie plnil svoji funkci po celou deklarovanou životnost konstrukce a nebyla tím ovlivněna její spolehlivost a bezpečnost.
Geotextílie se standardně vyrábí z polypropylenu či polyesteru. O vhodnosti použití rozhoduje agresivita prostředí, kam je vkládána. Pokud geotextílii pokládáme do prostředí s vyšším pH, např. na vápennou stabilizaci, je nutné volit geotextílii z polypropylenu, která není náchylná na hydrolýzu.
Mezi základní mechanické vlastnosti geotextilií patří pevnost v tahu, protažení při maximálním zatížení (tažnost) a odolnost proti protržení (zkouška CBR). Zde je směrodatná především odolnost proti protržení, která nám předurčuje typ zásypového materiálu, kterým je možné na geotextílii zasypat, aby nedošlo k jejímu poškození resp. k narušení její separační funkce. Základní hydraulickou vlastností geotextilií je propustnost vody kolmo k rovině výrobku, kdy geotextilie musí být schopna umožnit bezpečný průchod vody zeminovým souvrstvím.
Tkané geotextilie obecně dosahují při stejné plošné hmotnosti lepších technických vlastností než geotextilie netkané. Např. při požadavku na dosažení potřebné odolnosti proti protržení je pak nutné u netkaných geotextilií navrhnout tlustější geotextilii, což v konečném důsledku ovlivňuje cenu konstrukce. Jen u propustnosti platí, že pro nižší plošnou hmotnost dosahují netkané geotextilie výrazně vyšších propustností kolmo k rovině geosyntetika než geotextilie tkané.
S narůstající plošnou hmotností netkaných geotextilií a s ní související narůstající tloušťka způsobuje zpravidla snížení schopnosti propouštět vodu, až se od určité hodnoty plošné hmotnosti stávají propustnější geotextilie tkané. Současně je vždy nutné zvážit náchylnost geotextilií ke kolmataci, jenž je u netkaných geotextilií výrazně vyšší než u výrobků tkaných.
Tkaná geotextilie | ![]() |
Netkaná geotextilie z polyprolylenu | ![]() |
Netkaná geotextilie z recykovaného polyesteru | ![]() |
![]() Separace při zakládání bytových domů | ![]() Separace při stabilizaci komunikace v Ledči nad Sázavou | ![]() Separace pod místní komunikací v Letovicích |
Zdarma | +420 548 218 901 |
technikageomat..eu |
Nebojíme se vyjet do terénu a řešit problém na místě.